VSCO film. Aneb jak edituji nejen svatební fotky...

19.12.2017

VSCO není pro fotografy žádný nový pojem. Ale protože se mi zdá, že se o tomto nástroji skoro vůbec nepíše v češtině, rozhodl jsem se něco málo napsat já. A především vám chci ukázat konkrétní aplikace presetů bez dalších úprav. Třeba se to bude někomu hodit. 

Svatba Martiny a Honzy v Hostivařském pivovaru – Portra 160 (jeden klik)
Svatba Martiny a Honzy v Hostivařském pivovaru – Portra 160 (jeden klik)

VSCO je nástroj pro Lightroom a Photoshop (existuje i jako aplikace do mobilu, ale to nás nyní nezajímá), který prostě a jednoduše simuluje vzhled filmu - Kodak Gold, Fuji Superia, Ilford HP5 atd. Pomocí VSCO edituji 90 procent své práce. Pokud chcete, pojďte se podívat, jak to celé funguje.

   Na webu společnosti Visual Supply Company (zkráceně VSCO) si vyberte jeden nebo více balíčků obsahující dané simulace filmů (odkazy níže, u galerií). Jeden balíček v současnosti stojí 59 dolarů. Jen tak pro zajímavost, já mám balíčky 1 a 2. Ty také doporučuji většině z vás, jde totiž o simulace nejklasičtějších filmů, které jsou hodně univerzální. Můžete je skvěle použít pro portrét, rodinné focení, svatební fotografie, zkrátka pro všechno. Skvělé simulace dalších filmů však obsahují i další balíčky. Myslím ale, že čím vyšší je číslo daného balíčku, tím méně univerzální simulace v něm naleznete.

   Čili vyberete si svůj balíček, koupíte, importujete do Lightroomu (nebo do Camera Raw) a už jedete.

   Nyní to asi nejzajímavější pro vás. Ukáži vám příklady aplikace presetů na mé fotky. Na původní fotce (tedy na RAWu, resp. RAFu, jelikož fotím na Fuji) je vždy upravena pouze expozice a vyvážení bílé. Presety aplikuji jedním klikem a dál nic nedělám. Tedy pro vás, abyste viděli, co přesně presety dělají. Jinak já pro své účely fotky ještě mírně upravuji dál. A ještě jedna důležitá věc primárně pro začínající fotografy - i ten sebelepší preset funguje jen na dobře vyfocenou fotku! Čím lépe budete fotit, tím více se budete kochat nad tím, jak skvěle VSCO simulace fungují. ;-)


VSCO Pack 01 - jeden klik


VSCO Pack 02 - jeden klik


Tak co, líbí? Pár postřehů za mě – černobílým presetům trochu chybí kontrast. Není nic jednoduššího než ho přidat. Já většinou přidávám trochu kontrastu i u barevných presetů. A pak také trochu stahuji saturaci, protože přidáním kontrastu se barvy opticky saturují, což nechci. Ale to už je všechno jen na vás.

   A nyní poslední věc. Kdo má film v oku, ten pozná, že ony simulace rozhodně neodpovídají reálnému vzhledu filmů na 100 procent. VSCO je prostě jen nástroj, jakési přiblížení kýženému efektu filmu. Osobně si myslím, že zdaleka nestačí jen jednou kliknout, ale že si fotka vždy žádá další úpravy. Jaké? To už je na vašem gustu.